کار در ارتفاع از جمله مشاغلی است که افراد زیادی آن را پرخطر می شمارند و از فکر کردن به آن نیز وحشت دارند. اما این شغل همانند شغل های دیگر با چالش های گوناگونی روبه رو است که باید آن ها را حذف یا کنترل کرد. کار در ارتفاع شرایط خاصی دارد که افراد واجد شرایط می توانند با تامین لوازم ایمنی، با آرامش کامل، شغل روتین و نرمال خود را انجام دهند؛ از جمله این شرایط ها عدم ترس از ارتفاع، علاقه مندی وشرایط جسمی سالم است. جدا از شرایظ فردی باید به شرایط اقلیمی مساعد نیز توجه داشت؛ زیرا درشرایط اقلیمی نامناسب، نمی توان به کار روی داربست ها ادامه داد.

تجهیزات ایمنی کار درارتفاع

به مجموعه لوازم و وسایلی که افراد به هنگام کار در ارتفاع بیشتر از 1.2 متر، جهت جلوگیری از سقوط و یا کاهش صدمات و خطرات استفاده می کنند تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع می گوییم. عدم استفاده از تجهیزات ایمنی می تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد، اما اگر از تجیزات ایمنی استفاده کنیم، تا حد زیادی از خطرات احتمالی آن کاسته می شود.

در این مقاله شما را با انواع تجهیزات دایمنی مورد نیاز کار در ارتفاع و شیوه استفاده از آنها، آشنا می کنیم. همچنین در صورت نیاز به تهیه هرگونه تجهیزات ایمنی و محافظتی می توانید از فروشگاه میلاد سیفتی بازدید کنید.

انواع تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

اتصالاتی که برای کار در ارتفاع مفید واقع می شوند، از فولاد، نیکل و آلیاژآلومینیوم ساخته شده اند که قادر به پیوند دادن قسمت های اصلی تجهیزات ایمنی به یکدیگر هستند. همچنین در تهیه این ابزار ها باید به این امر توجه داشت که نه تنها از افتادن فرد، بلکه از تاب خوردن و چرخش وی هنگام کار نیز پیشگیری بنماید.

انواع لوازم ایمنی کار در ارتفاع عبارتند از

 • کلاه ایمنی
 • دستکش ایمنی
 • کمربند ایمنی
 • هارنس ایمنی و …
کلاه کار در ارتفاع

کلاه ایمنی کار در ارتفاع

کلاه ایمنی یک اصل مهم و غیر قابل انکارکار در ارتفاع است. این نوع کلاه مخصوص کار در ارتفاع طراحی شده است که از برخورد سر کاربر با دیواره ها یا ریزش و سقوط  سنگ ها محافظت کند. این کلاه از استحکام بالایی برخوردار بوده و در عین حال سبک و راحت می باشد. همچنین مجهز به نوار چانه است که از افتادن آن جلوگیری می کند.

کلاه های ایمنی کار در ارتفاع فاقد لبه هستند تا مانعی برای دید کاربر ایجاد نکنند. این کلاه ها معمولا  دارای شیار های جانبی برای نصب محافظ صورت و گوشی ایمنی است. همچنین در قسمت جلویی، محل هایی برای نصب انواع چراغ در نظر گرفته می شود. کلاه های ایمنی کار در ارتفاع، باید قابلیت تنظیم داشته باشند تا کاربر بتواند متناسب با شکل و سایز سر خود آن را تنظیم نماید. امکاناتی نظیر عرق گیر پیشانی و بالشتک های نرم ضربه گیر، راحتی بیشتری را برای کابر فراهم می کند.

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی کار در ارتفاع

دستکش ایمنی کار در ارتفاع، از دست ها در برابر بریدگی، خراشیدگی، ساییدگی و… کاربرد دارد. این دستکش ها مجهز به مچ بند هستند که دور مچ محکم میشود و از افتادن آن حین کار جلوگیری میکنند. همچنین باید دارای استحکام بالا و انعطاف پذیری باشند تا راحتی و امنیت کاربر را به خوبی فراهم کنند.

کمربند ایمنی

کمربند ایمنی کار در ارتفاع

کمربند ایمنی کار در ارتفاع، متداول ترین و ساده ترین ابزار ایمنی جهت پیشگیری از سقوط است. از آنجا که هنگام استفاده از کمربند ایمنی، ناحیه اتصال مربوط به کمر کاربر می باشد، هنگام سقوط، احتمال فشار شدید به کمر وجود دارد. همچنین کمربند ایمنی، مناسب برای کار در ارتفاعات کم است. کمربند ایمنی وسیله ای از جنس الیاف طبیعی یا مصنوعی یا ترکیبات پلیمری می باشد.

اجزای کمربند ایمنی عبارتند از:

هارنس ایمنی کار در ارتفاع

کمربند ایمنی هارنس، یکی دیگر از تجهیزات پیشگیری از سقوط است؛ که فشار حاصل از سقوط، که به کمر وارد می شود را، به تنه و شانه و در برخی مدل ها، به قسمت سینه و ران توزیع می نماید. با توزیع فشار در قسمت های مختلف ، صدمات ناشی از سقوط به حداقل می رسد. ایمنی هارنس از کمربند ایمنی بیشتر بوده، برای کار در ارتفاع ابزار مناسبی خواهد بود. این محصول از الیاف پلیمری ساخته شده است که منجر به استحکام بالا در آن شده است. پوشش این وسیله از بالای ران پا تا کتف را عایق می کند؛ همچنین قلاب هایی روی آن وجود دارد که کاربر را به تجهیزات ایمنی دیگر، مانند طناب و لنیارد متصل می کند. پشت کمر، پهلوها و جلوی فرد، قسمت هایی هستند که قلاب ها برای متصل کردن تجهیزات ایمنی دیگر وجود دارند. از جمله نکاتی که هنگام خرید هارنس باید به آن توجه کرد؛ میزان استحکام طناب و تسمه، نوع متریال سازنده، سبک دوخت و ضریب ایمنی آن است.

هارنس ایمنی کار در ارتفاع

برخی از ویژگی های هارنس ایمنی عبارتند از:

 • با دارا بودن سگک های تنظیمی، قابل تنظیم با شکل و فرم بدن کاربر هستند.
 • حلقه های پهن که در قسمت کمر وجود دارند، شرایط راحتی کمر و موقعیت گیری مناسب برای فرد ایجاد می کنند.
 • وجود بالشتک های نرم و تنفس پذیر در قسمت کمربند و حلقه های پا راحتی بیشتری برای کاربر ایجاد می کنند.
 • مجهز به حلقه هایی جهت نصب تجهیزات و کیف ابزار می باشد.
 • حلقه های فلزی که بر روی هارنس وجود دارند برای اتصال لنیارد و ابزار های فرود و سعود کاربرد دارند.
 • مجهز به دو نقطه اتصال مجزا، جهت اتصال ابزار محفافظت از سقوط می باشند.
 • هارنس های ایمنی مجهز به قفل های تنظیم شونده نیز هستند.
لنیارد

لنیارد ایمنی کار در ارتفاع

لنیارد، طناب یا تسمه ای است که به منظور ایجاد ارتباط بین کاربر با نقطه یا طناب تکیه گاه یا سازه ثابت، با کمترین ایجاد مزاحمت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با ایجاد خاصیت ارتجاعی و باز شدن به صورت مرحله ای توسط شوک گیر، منجر به کاهش اثر شوک حاصل از ضربه سقوط می گردد.

کارابین

کارابین ایمنی کار در ارتفاع

جنس کارابین در دو نوع فولادی وآلومینیومی است که هر کدام دارای دو مدل قفل پیچی و اتوماتیک می باشد. کارابین نوعی قلاب است که برای اتصال تجهیزات و ابزار کار درارتفاع، امداد و نجات، آتشنشانی و… استفاده می شود. این تجهیزات برای ایجاد اتصال سریع ومطمعن به کار می روند. همچنین کارابین در مقاومت های مختلف تولید میشود که قبل از استفاده باید از حداکثر مقاومت قابل تحمل آن اطلاع داشته باشیم.

شوک گیر

شوک گیر ایمنی کار در ارتفاع

شوک گیر یکی از ابزار های ایمنی است که برای کاهش آسیب و ضربات هنگام سقوط، و کاهش ارتفاع، استفاده می شود. همچنین این ابزار اثر نیروی ضربات حاصل از کاهش ارتفاع ناگهانی را می کاهند. ابزاری که شوک ضربات را جذب می کند، باید همواره برچسبی داشته باشد که بیانگر تاریخ آخرین بازرسی آن است؛در صورتی که این برچسب روی شوک گیر مشاهده نشود باید موضوع را به کارفرما ارجاع داد.

قلاب ایمنی

قلاب ایمنی کار در ارتفاع

قلاب ها برای صعود به سازه اهمیت بالایی دارند؛ بنابراین باید از سلامت آنها اطمینان حاصل کرد که ترک خوردگی یا سوراخ نداشته باشند. همچنین اثر خم شدگی و پیچیدگی نداشته باشد. سلامت نوک قلاب و قسمت چشمی از واجبات یک قلاب بی نقص خواهد بود.

در هنگام خرید قلاب باید به این نکته توجه داشت که قسمت قفلی آن به گونه ای باشد که هنگام ورود یک جسم به داخل آن، جسم از آن خارج نشود. همچنین مطمئن شوید که فلز شیطانک قدرت کافی را داشته باشد. شیطانک محفوظ و ایمن، نوک قلاب را نگه می دارد؛ روش اطمینان حاصل کردن بدین گونه است که شیطانک را فشار داده و سپس رها کنید، پس از انجام این کار شیطانک باید درون نوک قلاب قرار گیرد.

طناب

طناب ها

طناب ها انواع گوناگونی دارند مانند طناب تکیه گاهی، ایمنی، دینامیکی، عملیات و…

تکیه گاهی

طناب انعطاف پذیری است که از یک سمت به تکیه گاهی ایمن متصل گردیده است. این طناب به منظور محدود سازی و حفاظت از کاربر در برابر سقوط عمل می کند.

ایمنی

طناب تکیه گاهی است که در زمان سر خوردن کاربر در ارتفاع، عمل نموده و کاربر را حین سقوط متوقف می نماید.

دینامیکی

طنابی است با خاصیت کشسانی، که برای جذب شوک ناشی از سقوط و به حداقل رسیدن نیروی برخورد استفاده می شود.

عملیات

طنابی تکیه گاهی است که برای موقعیت گیری، حالت معلق و محدود سازی فرد در عملیات صعود و فرود مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از لوازم ایمنی هنگام کار در ارتفاع، که به تعدادی از آن ها اشاره کردیم، خطرات و آسیب ها تا حدود زیادی کاهش خواهند یافت و ایمن جان خود و کارکنان خود خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *