انواع فیلتر و کارتریج و نحوه عملکرد آنها

تعریف فیلتر و کارتریج

فیلتر و کارتریج یک قطعه ساده از تجهیزات فیلتراسیون لوله ای است که برای نیاز های صنایع مختلف در فیلتراسیون طراحی شده است. فیلتر های کارتریج معمولا برای تصفیه مایعات، حلال ها و آب، فیلتر گرد و غبار و گاز های سمی استفاده میشود.

تفاوت فیلتر های تنفسی در چیست؟

همه ماسک های شیمیایی به منظور محافظت از صورت در برابر ذرات و غبار های موجود در هوا طراحی شده اند. ماسک های تنفسی در سبک های پوشش نیم صورت بصورت یکبار مصرف و چند بار مصرف عرضه میشوند. کارتریج های تنفسی دارای نوعی محافظت متفاوت هستند. در حالی که فیلتر ها از گرد و غبار، الیاف، دود و یا مه محافظت میکنند، کارتریج ها این محافظت را در برابر گاز ها و بخارات ایجاد میکنند.

متریال کارتریج ماسک شیمیایی

کارتریج ماسک های شیمیایی با کربن فعال یا اکسید زغال چوب پر شده اند. این کارتریج ها معمولا از ذغال سنگ یا مواد مبتنی بر کربن تجدید پذیر ساخته میشوند و در واقع به موادی که میتوانند بو های آلی را جذب کنند تبدیل میشوند. سموم یا بو هایی که از کارتریج عبور میکنند وارد حفرات کربن میشوند و در آن گیر میکنند، در نتیجه به داخل ماسک و دهان و بینی و ریه انتقال پیدا نمی کنند.

انواع فیلتر کارتریج

فیلتر تابیده: در هسته مرکزی این نوع فیلتر یک پلاستیک با روزنه های گذر آب وجود دارد. این نوع فیلتر قابل شست و شو میباشد.

فیلتر نمدی PP: عمدتا از جنس مواد پلی پروپلین، سلولز و پشم شیشه است که توسط فشار و حرارت یا چسب های صنعتی مخصوص به شکل استوانه و یا لوله ای شکل در می آیند. فیلتر نمدی PP، توان حذف ذرات معلق از 1 تا 10 میکرون را دارد.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر های تنفسی

زمانی که تنفس با کارتریج ماسک مشکل شود، وقت آن رسیده که کارتریج ماسک شیمیایی را تعویض کنید. وقتی که کارتریج ها حس بوییدن و یا چشیدن بخارات را در شما ایجاد کنند، به این معنی است که مهلت استفاده مفید از آن به پایان رسیده است و محتویات کارتریج تمام شده است. بسیاری از فیلتر ها و کارتریج ها میتوانند در بیش از یک مدل ماسک تنفسی مورد استفاده قرار بگیرند.

فیلتر ماسک تک فیلتر و دو فیلتر

ماسک های ایمنی در انواع مختلف وجود دارند که رایج ترین آنها در دو دسته بندی ماسک های تک فیلتر و دو فیلتر قرار دارند. فیلتر ماسک ایمنی تک فیلتر دارای یک فیلتر و فیلتر ماسک دو فیلتر نیز دو فیلتر دارد که با توجه به شرایط و ویژگی هایی که محیط کار دارد، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

نحوه نگهداری از کارتریج

کارتریج نیز مانند تمامی تجهیزات دیگر برای داشتن یک عمر مفید و کارکرد خوب نیازمند مراقبت و نگهداری میباشد. از جمله اقداماتی که میتوانید با اجرای آنها عمر مفید وسیله را افزایش دهید در زیر شرح داده شده است:

انواع فیلتر ماسک ایمنی

فیلتر ماسک های ایمنی در انواع مختلفی وجود دارد که در این بین در تقسيم بندی فیلترهای ماسک ایمنی می توان به فیلتر ماسک ایمنی با توجه به گرد و غبار اشاره کرد که شامل فیلترهای ذیل هستند:

به طور کلی فیلترها دارای انواع مختلفی هستند که از میان آنها می توان به تقسیم بندی فیلتر بر اساس گرد و غبار اشاره کرد. از این نظر، فیلترها به سه نوع زیر تقسیم بندی می شوند:

فیلتر FFTP1، در مقابل آیروسل جامد و مایع فاقد مسمومیت با تراکم بیست و پنج برابر حد مجاز مقاوم است.

این فیلتر در مقابل آیروسل جامد و مایع فاقد مسمومیت یا مسمومیت کم تا متوسطه با تراکم 12 برابر حد مجاز مقاوم است.

فیلتر FFTP3 در مقابل آیروسل جامد و مایع فاقد مسمومیت یا مسمومیت کم تا متوسطه و بیشتر با تراکم پنجاه برابر حد مجاز مقاوم است.

از انواع دیگر فیلترها که وجود دارد می توان به نوع گازی آنها اشاره داشت. که عمر این فیلتر ها بستگی به میزان ماده ای که جذب میکنند و شرایط استفاده، رطوبت و مقدار تنفس فرد بستگی دارد. که می توانیم به فیلترهای A برای جذب بخار و گاز آلی با نقطه جوش پایین، B برای جذب گازها و بخارهای غیرآلی، E برای جذب گازها و بخارهای اکسیدی، K برای جذب آمونیم و مشتقات آن، Ax برای جذب گازها و بخارها با نقطه جوش کمتر از 65، Co برای جذب مونوکسید، HgP3 برای جذب بخار جیوه، R51A برای جذب بخارات آلی و… اشاره داشت. نکته ای که در انتخاب فیلتر ماسک ها باید به آن دقت شود این است که، نباید فیلترهای گازی به جای فیلترهای گرد و غبار و یا بالعکس استفاده شود.


Miladsafety

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.