ماسک های شيميايی

ماسک های شيميايی از جمله تجهيزاتی می باشد که از کاربر در برابر گاز ها و بخارات شيميايی، و همچنين انواع ويروس ها و باکتری ها محافظت ميکند. به طور کلی ماسک های شیمیایی وظيفه حفاظت از دستگاه تنفسی انسان را بر عهده دارد. يک ماسک شيميايی با توجه به نوع خود می تواند علاوه بر پوشاندن بينی و دهان يک فرد، چشم و ديگر اجزای حساس صورت را در برابر آلاينده های شيميايی پوشش دهد.

چرا بايد از ماسک شيميايی استفاده کنيم؟

استفاده از ماسک گاز يا همان ماسک شيميايی، برای افرادی که هنگام کار، در مجاورت با مواد شيميايی قرار دارند، از واجبات می باشد. وجود آلاينده های خطرناک در سطح هوا يا مکان های پر خطر، مانند صنایع و کارخانجات شیمیایی، می تواند تهديدی جدی، برای سلامت پوستی و تنفسی ما باشد و خطرات ناشی از همين مواد شيميايی است که لزوم استفاده از ماسک های شيميايی را برای ما دو چندان می کند.

انواع ماسک های شيميايی

به طور کلی، ماسک های شيميايی با توجه به کاربرد آنها در مشاغل مختلف، به دو نوع ماسک تمام صورت و ماسک نيم صورت تقسيم می شوند .ماسک های تمام صورت با داشتن دو قسمت خاص، کل صورت را می پوشانند.
قسمت اول، که به آن پالايه ذرات گفته می شود انواع باکتری های موجود را که انسان آن را تنفس کرده است از بين می برد. در اين قسمت از هيچ نوع ماده شيميايی استفاده نشده است. فقط مانع فيزيکی وجود دارد که از پوست ما در برابر مواد شيميايی محافظت ميکند. اما قسمت دوم ماسک به مانند فرايندی شيميايی عمل ميکند و انواع مولکول های سمی و پرخطر را مانند گاز سارين از بين می برد.

ماسک های نيم صورت همانطور که از اسم آنها مشخص است، فقط نيمی از صورت که شامل دهان و بينی می باشد را پوشش می دهد. ماسک شيميايی نيم صورت از يک فيلتر شيميايی تشکيل شده است که از کاربر در برابر انواع آلودگی ها و بيماری های ريوی محافظت ميکند و هوای پاک و تصفيه شده را به کاربر منتقل ميکند. به طور کلی تنها تفاوت ماسک های شيميايی نيم صورت و تمام صورت، در سطح پوششی آنها بر روی صورت کاربر می باشد و ماسک های تمام صورت بيشتر در مکان هايی با سطح آلودگی و آلايندگی بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرد.

ميانگين قيمت انواع ماسک شيميايی

قيمت ماسک های شيميايی نيم صورت و تمام صورت با توجه به نوع و کيفيت آنها متغير می باشد. طبق يک بررسی کلی و نگاهی اجمالی به انواع ماسک های شيميايی، ماسک نيم صورت را می توانيم در بازه قيمتی 60 هزارتومان تا 4 ميليون تومان، و ماسک تمام صورت را در بازه قيمتی 500 هزار تومان الی 5 ميليون تومان تهيه کنيم.

*توجه کنيد که اين ارقام به صورت ميانگين و با توجه به قيمت روز کالا گفته شده و امکان تغيير در آنها وجود دارد.

معرفی برند های ماسک شيميايی

برند های متفاوتی از ماسک های شيميايی نيم صورت و تمام صورت با قيمت ها و کيفيت های مختلف در بازار موجود است، که در اين مقاله به معرفی چند نوع از معروف ترين وبا کيفيت ترين آنها می پردازيم.

برند Drager

اين شرکت آلمانی، از معروف ترين شرکت های توليد لوازم حفاظت تنفسی و ماسک های شيميايی می باشد. شروع کار اين شرکت ابتدای سال 1889 میلادی بود. این شرکت کار خود را با توليد انواع تجهيزات صنعتی شروع کرد. از اولين توليدات و اختراعات اين کمپانی، شير تخليه دستگاه آبجوساز بود که گاز کربن دی اکسيدی که در مخزن آن موجود بود در زمان تخليه، خيلی آرام جدا ميکرد.

  • در طول زمان، اين شرکت هزاران محصول جديد را به خط توليد خود اضافه کرد. محصولات دراگر جز با کيفيت ترين محصولات می باشند و بالاترين استاندارد های جهانی را دارا هستند. شرکت Drager، علاوه بر ساخت و توليد ماسک های شيميايی، در بخش ساخت انواع لوازم ايمنی و حفاظت فردی نيز فعاليت دارد. انواع ماسک های فرار، ماسک تنفسی، دستگاه های هوا ساز و لباس های آتشنشانی، از ديگر توليدات اين برند مطرح آلمانی می باشد. همچنین در دسته ماسک های شيميايی نيم صورت و تمام صورت، شرکت دراگر از مطرح ترين برند های توليد کننده و صادرکننده می باشد. از معروف ترين محصولات آن در اين دسته ميتوان به ماسک دراگر (مدل ايکس – پلور 6300 و 3200 و اف پی اس) اشاره کرد. که بيشترين محافظت و مقاومت را در برابر مواد شيميايی و سمی دارند.

ماسک شیمیایی 3m

برند 3M

يکی ديگر از معروف ترين برند های توليد ماسک شيميايی، برند 3m می باشد. اين شرکت آمريکايی ابتدا با نام مينه سوتا در سال 1902 ميلادی تاسيس گرديد. اين شرکت حدودا 80 هزار کارمند و کارگر مشغول به کار دارد و حدود 60 هزار محصول را توليد و توزيع ميکند.

  • از محصولات برند 3m ميتوان به انواع ماسک ها، چسب ها، مواد ساينده، انواع محصولات پزشکی و محصولات مرتبط با دندان، اشاره کرد. شروع کار اين شرکت با هدف جايگزينی برای انواع الماس های برش داده شده در صنعت بود که از سنگ سمباده برای يکدست کردن سطوح استفاده کنند. اين شرکت پس از شروع و اولين توليدات خود در اين زمينه، متوجه عدم استحکام و کارايی اين محصول در صنعت شد و از توليد سنگ سمباده منصرف شدند. مجموعه فعاليت های اين کمپانی بزرگ را می توان به چهار بخش؛ ايمنی و صنعتی، حمل و نقل الکترونيک، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی تقسيم بندی کرد. شرکت 3ام از محبوب ترين توليد کنندگان انواع ماسک های شيميايی می باشد. که ماسک های نيم صورت و تمام صورت با کيفيتی را به بازار عرضه می نمايد. از معروف ترين مدل های ماسک شيميايی 3m ميتوان به سری 7502، 6800 و 7500 اشاره کرد. اين مدل از ماسک ها نيم صورت بوده و فقط بينی و دهان کاربر را می پوشانند. دو دريچه فيلتر و کاتريج موجود در اين نوع ماسک ها، از کاربر در برابر هرگونه ذرات، بخارات و انواع گاز های شيميايی و خطرناک محافظت ميکنند. قيمت اين نوع ماسک های 3m، از 160 هزار تومان تا 2 ميليون تومان متغير است.

ماسک شیمیایی honeywell

برند Honeywell

برند هانیول، از ديگر برند های معروف در عرصه ساخت انواع ماسک های شيميايی می باشد. اين برند آمريکايی که در سال 1906 بدست مارک هانیول تاسيس شد و حدود 130 هزار نفر کارمند مشغول بکار دارد. اين شرکت در کنار ماسک شيميايی دارای هزاران محصول ديگر می باشد و ماسک های شيميايی يکی از انواع محصولات آنهاست. از جمله محصولاتی که در اين شرکت توليد و توزيع می شود می توان به؛ انواع ترموستات، کنترلرها، فلوسوئيچ، انواع سنسورها، شير فشار شکن و … اشاره داشت.
محصولات شرکت هانيول، محصولاتی کاملا با کيفيت و سازگار با محيط زيست می باشد. همچنين محصولات حفاظت تنفسی اين شرکت نيز جزء با کيفيت ترين و معروف ترين محصولات موجود در بازاراست. ماسک های نورث (North) يکی از محبوب ترين ماسک های شيميايی است که از زير مجموعه های کمپانی هانيول (Honeywell) می باشد. از معروف ترين ماسک های اين شرکت آمريکايی ميتوان به ماسک تمام صورت نورث 5400 و 5500 اشاره کرد.
ماسک های 5400 و 5500 تک فيلتر و ضد حساسيت بوده و دارای لنز چشمی ضد بخار و ضد خش می باشند، که باعث ميشود از شفافيت ديد کاربر کاسته نشود. از ديگر ويژگی های اين ماسک می توان به قابليت اتصال فيلتر به سيستم (اس سی بی آ) و کاهش بخار بازدم به دليل طراحی سيستم تهويه آن اشاره داشت. ميانگين قيمتی اين ماسک در بازار حدود 2.5 الی 3 ميليون تومان می باشد.

ماسک شیمیایی spasciani

برند Spasciani

چهارمين شرکت توليد کننده انواع ماسک های شيميايی که در اين اين مقاله مورد نقد و بررسی قرار ميدهيم، شرکت اسپاسيانی نام دارد. اين شرکت ايتاليايی در سال 1892 در شهر ميلان تاسيس و راه اندازی شد. در حال حاضر اين کمپانی از تامين کنندگان انواع تجهيزات نظامی وزارت دفاع ايتاليا می باشد. در ابتدا اين شرکت با توليد ماسک های ضد گرد و غبار فعاليت خود را آغاز کرد. محصولات اين شرکت شامل ماسک های شيميايی نيم صورت و تمام صورت، فيلتر های شيميايی کلاس 1 و 2، دستگاه تنفسی (SCBA)، ماسک فرار و… می باشد. از معروف ترين ماسک های شيميايی اين کمپانی می توانيم به ماسک شيميايی نيم صورت مدل (DUO) و مدل (Duetta) اشاره کنيم. اين ماسک ها در محيط شيميايی و صنعتی مورد استفاده قرار ميگيرند و جنس نرم و وزن سبکی دارند. قيمت اين مدل از ماسک ها در بازار حدود 600 تا 700 هزار تومان می باشد.

در اين مقاله ما به بررسی و معرفی ماسک های شيميايی و دليل استفاده از آنها، و بازه قيمتی آنها پرداختيم. چهار برند معروف و مطرح، با کيفيت ساخت بالا را برای شما کاربران عزيز معرفی کرديم. به طور کلی تمامی اين برند ها علاوه بر توليد ماسک شيميايی در عرصه توليد انواع محصولات حفاظت تنفسی فعاليت دارند. کاربران می توانند با توجه به گروه شغلی خود، همچنين ميزان بودجه ای که برای خريد ماسک شيميايی يا ديگر اقلام حفاظت تنفسی در نظر گرفته اند. محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند.


میلاد سیفتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *