انواع کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی مخزن استوانه ای شکل و قابل حمل است که با مواد مخصوص و تحت فشار پرشده است و در هنگام آتش سوزی به اطفا حریق و جلوگیری از گسترش حریق کمک می کند. به دلیل اینکه علت آتش سوزی متفاوت است و آتش انواع مختلفی دارد بنابراین تجهیزات آتش نشانی متعدد و متنوعی وجود دارد.

کپسول آتش نشانی آب و فوم:

کپسول آتش نشانی آب و فوم یک خاموش کننده سریع و قدرتمند است که به کمک نازل اسپری عناصر مثلث آتش (حرارت، اکسیژن، ماده سوختنی) را در مدت زمان بسیار کوتاه و حجم وسیعی از بین می برد و فوم موجود در کپسول اکسیژن را از سایر عناصر جدا می کند. این کپسول ها برای آتش سوزی های کلاس A و B مناسب هستند و در آتش سوزی هایی که آتش به وسیله چوب، کاغذ و منسوجات ایجاد می شود، باعث خنک شدن شعله از طریق تبخیر آب موجود در کف می شوند. خاموش کننده آب و فوم برای اطفا حریق گازهای قابل اشتعال بسیار مناسب است، زیرا کف باعث ایجاد مانعی بین شعله و سوخت می شود. همچنین این محصول جهت مقابله با مایعات قابل اشتعال نیز بسیار مناسب است و با ایجاد پوششی از کف آتش را خفه می کند و مانع رسیدن اکسیژن به آن می شود و در نهایت از احتراق مجدد و افزایش شعله های آتش جلوگیری می کند. این کپسول ها در منازل مسکونی، قایق ها، مراکز تجاری، مراکز اداری و وسایل نقلیه بسیار کاربرد دارند و در اندازه کوچک و قابل حمل ساخته می شوند. در هنگام خرید کپسول اطفا حریق آب و فوم توجه داشته باشید بدنه اصلی کپسول باید قرمز رنگ باشد و مطابق استانداردهای NFPA باشد و حتما در قسمت بالای جلوی کپسول عنوان Foam با رنگ قرمز نوشته شده باشد. توجه داشته باشید که کپسول های آب و فوم قدیمی کرم رنگ دیگر با استانداردهای NFPA مطابقت ندارند و دوست دار محیط زیست نیستند.

کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید:

کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید یا CO2 با از بین بردن عنصر اکسیژن مثلث آتش (حرارت، اکسیژن، ماده سوختنی)، آتش را خاموش می کند و همچنین با تخلیه ماده بسیار سرد، گرما را از بین می برد. این کپسول در آتش سوزی های کلاس B و C قابل استفاده است و عموما در آتش سوزی های کلاس A بی اثر است.

کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید

کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی خشک:

کپسول آتش نشانی مواد شیمایی خشک با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را به طور کامل خاموش می کند. این کپسول ها با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت، در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر هستند.

کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی مرطوب (Wet Chemical):

کپسول مواد شیمیایی مرطوب، با از بین بردن عنصر حرارت مثلث آتش، حریق را خاموش می کند و با ایجاد سدی بین اکسیژن و ماده سوخت مانع از احتراق دوباره می شود. از این کپسول ها برای آتش سوزی های کلاس K و کلاس A استفاده می شود.

کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی مرطوب

کپسول آتش نشانی هالوژنه یا تمیز کننده:

کپسول هالوژنه حاوی مواد هالون و همچنین عوامل هالوکربن جدیدتراست که با از بین بردن عنصر گرما از مثلث آتش، حریق را خاموش می کند. این کپسول ها در آتش سوزی های کلاس A ، B و C موثر هستند.

کپسول آتش نشانی  پودر خشک:

کپسول های پودر خشک یکی از رایج ترین کپسول های آتش نشانی است که شباهت زیادی به کپسول مواد شیمیایی خشک دارند با این تفاوت که در این مدل، با از بین بردن گرما یا جدا کردن عنصر سوخت از اکسیژن مثلث آتش (گرما، سوخت، اکسیژن)، آتش را خاموش می کند. این کپسول ها تنها برای آتش سوزی های فلز قابل احتراق یا کلاس D اثر دارند و در تمام رده های دیگر آتش سوزی بی اثر هستند. باید توجه کنید که این کپسول ها در صورت نصب در ساختمان حتما باید دارای یک برچسبی که نشان دهد مواد شیمیایی خشک آن برای چه نوع آتشی مناسب هستند باشد.

کپسول اطفا حریق بخار آب:

کپسول بخار آب یکی از کپسول های جدید و امروزی است که با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، حریق را خاموش می کند و برای آتش سوزی های کلاس  A و کلاس C مناسب هستند.

کپسول آتش نشانی بخار آب

کپسول آتش نشانی  FE-36:

خاموش کننده آتش FE-36، یکی از کپسول های آتش نشانی قابل حمل استکه  سموم بسیار کمی تولید می کند و باعث تخریب لایه اوزون نمی شود. این کپسول به عنوان جریانی از گاز و قطرات مایع در دل آتش نفوذ می کند و فرآیند احتراق را از طریق جذب گرما و تعامل شیمیایی متوقف می کنند و مطابق با استاندارد BS EN3 هستند.

کپسول آتش نشانی بیوورسال

کپسول اطفا حریق بیوورسال هیدروکربن ها را به طور کامل محصور می کند و آتش را به گونه ای خاموش میکند که هرگز احتمال اشتعال مجدد در حین و پس از عملیات وجود نخواهد داشت. این محصول کاملا با محیط زیست سازگار است و نه تنها برای انسان و محیط زیست اثرات مخربی ندارد و دوست دار محیط زیست است بلکه از خوردگی و صدمه به تاسیسات و تجهیزات جلوگیری می نماید.

برای انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد

  • نوع آتش
  • کاربرد آسان
  • شدت آتش و سرعت انتشار آن
  • تناسب کپسول با برای شرایط موجود
  • آشنایی با نحوه کار با کپسول آتش نشانی
  • آشنایی با حفاظت و نگهداری از کپسول آتش نشانی
  • شناسایی موادی که باعث آتش سوزی در محیط شده اند

به طور کلی کپسول آتش نشانی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها برای نوعی از آتش کاربرد دارند و لازم است افراد بسته به شرایط و محیط یکی از آنها را خریداری و نصب نمایند تا از بروز حوادث جبران ناپذیر جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *